Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 13.04.2015 roku zmarł

prof. dr hab. Jerzy Gadomski

wybitny historyk sztuki, emerytowany Profesor Instytutu Historii Sztuki UJ

Profesor Jerzy Gadomski urodził się 7 listopada 1934 roku w Sosnowcu. Studiował konserwację dzieł sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1965–1971 prowadził zajęcia na Wydziale Konserwacji Zabytków ASP w Krakowie. W roku 1970 został zatrudniony w Instytucie Historii Sztuki. Doktorat uzyskał w tym samym roku, habilitację w roku 1980, tytuł profesora nadzwyczajnego w 1989, profesora zwyczajnego w 1997.

W latach 1984-1991 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UJ, następnie Przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu. Od roku 1990 był kierownikiem Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej.

W latach 1971–1994 był członkiem Komisji Teorii i Historii Sztuki Oddziału PAN w Krakowie. W 1999 został członkiem korespondentem, a od 2002 członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności, w latach 2004–2012 przewodniczył Komisji Historii Sztuki PAU. W latach 2005-2014 był członkiem Rady Naukowej Biblioteki PAN i PAU w Krakowie.

W 1996 otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej przyznaną za trzytomowe dzieło „Gotyckie malarstwo tablicowe Małopolski", a w 1997 - Laur Jagielloński Uniwersytetu za wybitne osiągnięcia naukowe. W 2013 otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a rok później został wyróżniony Medalem Instytutu Historii Sztuki w dowód uznania za wieloletnie zaangażowanie na rzecz Instytutu.

Profesor Jerzy Gadomski był jednym z najwybitniejszych polskich historyków sztuki. Swój dorobek naukowy, na który składa się prawie 90 publikacji, w tym 5 książek, poświęcił sztuce średniowiecznej, a zwłaszcza gotyckiemu malarstwu tablicowemu.

Wypromował kilkudziesięciu magistrów i trzynastu doktorów. Żegnamy wybitnego naukowca i nauczyciela akademickiego.

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie we czwartek 16 kwietnia 2015 o godz. 10.00 w Krakowie, w kościele św. Wojciecha, przy ul. Zarzecze. Pogrzeb odbędzie się w piątek 17 kwietnia o godz. 12.00 w Sosnowcu-Zagórzu na cmentarzu parafii pw. św. Joachima, ul. Zuzanny.

Dziekan i Rada Wydziału Historycznego