Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 05.04.2015 roku zmarł

prof. dr hab. Piotr Kaczanowski

Profesor nadzwyczajny w Instytucie Archeologii UJ, wybitny archeolog.

Profesor Piotr Kaczanowski urodził się 24 lutego 1944 roku w Rzucowie. Całe swe życie zawodowe związał z Uniwersytetem Jagiellońskim, w którym studiował archeologię w latach 1961-1966. Od roku 1967 pracował najpierw w Katedrze Archeologii Polski, a następnie w Instytucie Archeologii UJ. Doktorat uzyskał w roku 1975, habilitację w roku 1993, a tytuł profesora w roku 2002. Specjalizował się w archeologii epoki żelaza, szczególnie w problematyce europejskiego Barbaricum, podejmując liczne badania wykopaliskowe na stanowiskach z okresu rzymskiego.

Jest autorem ponad 100 publikacji, w tym czterech książek oraz współautorem trzech podręczników akademickich. Był członkiem Międzynarodowego Komitetu Tabula Imperii Romani.

Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w Uniwersytecie Jagiellońskim. Był Pełnomocnikiem Dziekana Wydziału Historycznego (1994-96), prodziekanem (1996-1999), a w latach 1999-2005 dziekanem Wydziału Historycznego UJ. Od roku 1995 nieprzerwanie kierował Zakładem Archeologii Epoki Żelaza Instytutu Archeologii UJ. Był członkiem Senatu UJ, kilku Komisji Senackich i Rektorskich, a przez dwie kadencje członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wypromował 60 magistrów i sześciu doktorów. Był Mistrzem i Autorytetem dla wielu pokoleń archeologów.

Za swe osiągnięcia i zasługi został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Honoris Gratia przyznaną przez Prezydenta Miasta Krakowa. Był honorowym członkiem Słowackiej Akademii Nauk.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 13 kwietnia 2015 r. o godz. 12.20 w Sali Pożegnań Cmentarza Komunalnego w Krakowie-Grębałowie.

Dziekan i Rada Wydziału Historycznego