Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 26.03.2015 roku zmarł

Tomas Tranströmer

wybitny poeta szwedzki, tłumacz i psycholog. Był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Międzynarodowej Nagrody Neustadt, nagrody Rady Nordyckiej oraz nagrody im. Augusta Strindberga. Otrzymał tytuł naukowy profesora i honorowego członka Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie, a także doktoraty honoris causa Uniwersytetu Sztokholmskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego. Siłą jego poezji, która został przełożona na ponad 60 języków, są obrazy, ujmujące w uniwersalny sposób istotę ludzkiego doświadczenia i metafizyczny wymiar egzystencji.

Tomas Tranströmer był w sposób szczególny związany z Krakowem i Uniwersytetem Jagiellońskim. Ma tu wielu oddanych przyjaciół i wiernych czytelników.

Żegnamy wybitnego Poetę i życzliwego Człowieka. Pozostanie z nami na zawsze Jego Poezja.

Wyrazy głębokiego współczucia składają