Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15.02.2015 roku zmarł

prof. Jerzy Rusek

wybitny slawista, bułgarysta, wychowawca i promotor wielu pokoleń bułgarystów. Ceniony w kraju i za granicą badacz historii języka bułgarskiego, bułgarskiej dialektologii, a także języka macedońskiego i historii słownictwa słowiańskiego. Autor ponad 200 książek i artykułów, dotyczących różnych aspektów języków i kultur słowiańskich. Popularyzator i entuzjasta wiedzy o słowiańszczyźnie, zwłaszcza południowej, znawca tekstów cerkiewnosłowiańskich.

Doktor honoris causa Uniwersytetu im. św. Klemensa Ochrydskiego w Sofii i Uniwersytetu im. św. Paisjusza Chilendarskiego w Płowdiwie (1998). Członek Komitetu Słowianoznawstwa PAN, Komisji Słowianoznawstwa i Językoznawstwa PAN, przewodniczący Komisji Słowianoznawstwa PAN, zastępca przewodniczącego Komisji Środkowoeuropejskiej PAU, członek Komisji Biblijnej i Komisji Bałkanistycznej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów.

Pełnił funkcję prodziekana (1969 - 1971) i dziekana (1971 - 1978) Wydziału Filologicznego UJ, oraz będąc już na emeryturze, dziekana Wydziału Humanistycznego w Wyższej Szkole Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach.

Wyróżniony licznymi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi, m.in.: Nagrodą im. Eutymiusza Tyrnowskiego (1979), Honorową Niebieską Wstęgą za osiągnięcia w rozwoju bułgarystyki, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

W Zmarłym tracimy wybitnego uczonego, nauczyciela i wychowawcę licznych pokoleń slawistów.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 19 lutego 2015 r. (czwartek) o godz. 12.00 na cmentarzu Rakowickim w sali Pożegnań.

Dziekan i Rada Wydziału Filologicznego
Dyrekcja i Pracownicy