Web Content Display Web Content Display

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 13.02.2015 roku zmarł

prof. dr hab. Wiesław Kozub-Ciembroniewicz

profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego,

członek Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ w latach 2002-2008, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ w latach 1999-2002, kierownik Katedry Współczesnych Doktryn Politycznych

członek Komisji Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Oddział w Krakowie, przewodniczący Grupy Polskiej Istituto per la Storia del Risorgimento Italiano, przewodniczący Rady Naukowej Centrum Badań Holokaustu UJ, prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze", współpracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie i Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, członek Rad Programowych czasopism „Politeja. Pismo Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ" oraz „Studia nad Faszyzmem i Zbrodniami Hitlerowskimi",

wielokrotnie nagradzany za działalność naukową nagrodami Rektora UJ, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem UJ Plus Ratio Quam Vis i Odznaką Honoris Gratia Prezydenta Miasta Krakowa.

Wybitny badacz problematyki autorytaryzmu i totalitaryzmu, włoskiego faszyzmu, dziejów socjaldemokracji oraz konserwatyzmu w Austrii, Niemczach, Włoch, Polski, a także historii doktryn politycznych oraz dziejów państwa i prawa. Autor wielu monografii oraz licznych rozpraw i artykułów naukowych, jak również ekspertyz dla Sejmu RP i Ośrodka Badawczego Adwokatury w Warszawie.

W Jego wyjątkowo życzliwej innym Osobie Społeczność Akademicka utraciła cenionego przez współpracowników wspaniałego nauczyciela akademickiego i wychowawcę wielu pokoleń studentów i doktorantów.

Uroczystości żałobne odbędą się we wtorek, 17 lutego 2015 roku o godzinie 14.00 w kaplicy na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Zawiłej.

Rektor, Senat