Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 26.12.2014 roku zmarł

Stanisław Barańczak

poeta, czołowy przedstawiciel pokolenia tzw. Nowej Fali, łączący aktywność literacką i naukową z działalnością polityczną, autor wielu tomików wierszy, prac krytycznych i literaturoznawczych. Ceniony tłumacz, m.in. ponad dwudziestu dzieł Szekspira, twórczości Johna Donne'a, Emily Dickinson, Thomasa Hardy'ego, noblisty Seamusa Heaneya, a nawet piosenek Beatlesów. Wybitny eseista, znakomity krytyk literacki i teoretyk literatury. Laureat prestiżowych nagród, m.in. nagrody Kościelskich, nagrody PEN Clubu za przekłady, oraz nagrody Nike za tomik "Chirurgiczna precyzja". W 2006 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.

Uniwersytet Jagielloński nadał Stanisławowi Barańczakowi w 2006 roku godność doktora honoris causa w uznaniu Jego dokonań jako tłumacza, w tym zwłaszcza przekładów wybitnych polskich poetów na język angielski, jako ambasadora polskiej kultury i literatury, a także niepodważalnych zasług jako autorytet naukowy i moralny wśród polonistów zagranicznych.

Pogrzeb odbędzie się 3 stycznia 2015 roku w Bostonie na cmentarzu Mount Auburn.