Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 31.12.2014 roku zmarł

prof. dr hab. Ryszard Gradziński

emerytowany profesor Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, członek Rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, oddany pracy naukowej wybitny geolog, sedymentolog.

Prof. dr hab. Ryszard Gradziński był przez całe życie związany z Krakowem. Karierę zawodową przez ponad dwadzieścia lat realizował w Uniwersytecie Jagiellońskim, a kontynuował w placówkach geologicznych Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem fundamentalnych prac dotyczących środowiska sedymentacji kopalnych kontynentalnych i płytkomorskich osadów klastycznych, zwłaszcza osadów karbonu Górnego Śląska, triasu Gór Świętokrzyskich, paleogenu Antarktyki. Jest współautorem pierwszego polskiego monograficznego podręcznika sedymentologii.

Działał w kilku komitetach naukowych i komisjach PAN, w Komitecie Badań Naukowych, Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej ds. Stopni i Tytułów, w redakcjach „Studia Geologica Polonica" (redaktor naczelny), „Annales Societatis Geologorum Poloniae" (Przewodniczący Rady Redakcyjnej), we władzach Instytutu Nauk Geologicznych PAN (Kierownik Zespołu Pracowni w Krakowie) oraz w Radzie Naukowej Muzeum Ziemi PAN. Był członkiem Zarządu Głównego (1955-2005), wiceprezesem (1978-80) i członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Geologicznego, a także członkiem honorowym Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika oraz Słowackiego Towarzystwa Speleologicznego. W latach 1992-96 był przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody woj. krakowskiego.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1987) oraz Złotą Odznaką Zasłużony dla Geologii Polskiej (1981). Jest laureatem Nagrody im. L. Zejsznera Polskiego Towarzystwa Geologicznego (1963). Za zasługi dla alpinizmu podziemnego i speleologii, prof. Gradziński wyróżniony został członkostwem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu.

Odszedł od nas Człowiek ogromnej pracowitości i wiedzy, Nauczyciel i Autorytet wielu pokoleń geologów, a szczególnie sedymentologów polskich.

Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu Rakowickim w piątek 9 stycznia 2015 roku o godz. 11.40.

Dziekan i Rada Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi
Dyrekcja i Pracownicy Instytutu Nauk Geologicznych