Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 18.12.2014 roku zmarła

dr hab. Anna Łukawska, prof. UJ

emerytowany pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, oddany pracy i studentom nauczyciel akademicki.

Dr hab. Anna Łukawska, prof. UJ całe swoje życie zawodowe związała z Uniwersytetem Jagiellońskim. Przeszła wszystkie szczeble drogi zawodowej nauczyciela akademickiego od asystenta do profesora Uniwersytetu. Była wieloletnim, bardzo wysoko cenionym przez swoich współpracowników kierownikiem Zakładu Dydaktyki Ogólnej Instytutu Pedagogiki UJ. W latach 1973–1977 pełniła funkcję zastępcy Dyrektora Instytutu. Była wieloletnim członkiem Komisji Pedagogicznej przy Krakowskim Oddziale Polskiej Akademii Nauk, członkiem Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

Zainteresowania naukowe prof. Anny Łukawskiej koncentrowały się przede wszystkim wokół zagadnień związanych z teorią kształcenia i pedeutologią. Ważny też nurt Jej pracy naukowej stanowiły zagadnienia związane z kształceniem nauczycieli. W latach 1987–1990 kierowała pracami zespołu badawczego w ramach Centralnego Programu Badań Podstawowych w grupie tematycznej Optymalizacja systemu pedagogicznego kształcenia nauczycieli. Wypracowane w trakcie badań rozwiązania praktyczne stały się inspiracją dla szeregu programów zajęć dydaktycznych w zakresie profesjonalnego przygotowania nauczycieli.

Dr hab. Anna Łukawska, prof. UJ. uczestniczyła w pracach Studium Doskonalenia Pedagogicznego dla młodej kadry nauczycieli akademickich. Doceniając znaczenie kształcenia nauczycieli była inspiratorem i autorem koncepcji organizacyjno-programowej i nauczycielem Kolegium Nauczycielskiego w Krośnie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 grudnia o godz. 13.30 na Cmentarzu Komunalnym w Batowicach (w części komunalnej).

Dziekan i Rada Wydziału Filozoficznego