Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Odeszli

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kir

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 26.09.2014 roku zmarł

prof. dr hab. Marek Gedl

emerytowany profesor zwyczajny w Instytucie Archeologii UJ, wybitny archeolog.

Prof. Marek Gedl urodził się 30 czerwca 1934 w Bielsku-Białej. Dzieciństwo spędził w Warszawie. Po wojnie związał się z Krakowem i Uniwersytetem Jagiellońskim. Od 1955 roku pracował najpierw w Katedrze Archeologii Przedhistorycznej UJ, a następnie w Instytucie Archeologii. Doktorat uzyskał w 1960 roku, habilitację w 1966, a w 1976 roku tytuł profesora. Specjalizował się w archeologii epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, podejmując badania wykopaliskowe na stanowiskach z tego okresu.

Jest autorem ponad 500 prac naukowych, w tym 37 książek. Ogromne zasługi położył w nawiązaniu współpracy z niemiecką archeologią, zwłaszcza jako autor kilkunastu tomów monumentalnej serii "Prähistorische Bronzefunde", za które w 2004 r. otrzymał "Laur Jagielloński", najwyższe wyróżnienie naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego. Utrzymywał kontakty z licznymi ośrodkami w Europie Środkowej, czego wyrazem były profesury gościnne w uniwersytetach w Münster, Halle, Stralsundzie, Salzburgu, Bratysławie, w Kijowie.

W Instytucie Archeologii pełnił funkcje Kierownika Zakładu Archeologii Polski, Kierownika Zakładu Archeologii Epoki Brązu, Kierownika Podyplomowego Studium Muzeologicznego, Zastępcy Dyrektora ds. studenckich.

Za swoje osiągnięcia i zasługi prof. Marek Gedl został odznaczony m. in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżami Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Był członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności i członkiem wielu naukowych organizacji i stowarzyszeń: m. in. Niemieckiego Instytutu Archeologicznego, Komisji Epoki Miedzi i Epoki Brązu przy Międzynarodowej Unii Nauk Pre- i Protohistorycznych, Instytutu Śląskiego, wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN. Uniwersytet Rzeszowski nadał mu tytuł doktora honoris causa. Zasiadał w Radach Naukowych licznych instytucji i muzeów.

Był Mistrzem i Autorytetem dla wielu pokoleń archeologów.

Uroczystości żałobne rozpoczną się w dniu 2 października 2014 o godz. 13.40 Mszą Świętą w kaplicy na cmentarzu Rakowickim.

Rodzinie i bliskim
wyrazy głębokiego współczucia składają


Rektor i Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego
Dziekan i Rada Wydziału Historycznego
oraz cała Społeczność Akademicka
Uniwersytetu Jagiellońskiego.