Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 10.08.2014 roku zmarł

profesor Bronisław Średniawa

profesor zwyczajny fizyki teoretycznej, emerytowany profesor Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Nauczyciel i Wychowawca wielu pokoleń akademickich.

Bronisław Średniawa urodził się 17 czerwca 1917 r. w Ciężkowicach. Wychowanek znakomitego Polskiego Gimnazjum w Bielsku rozpoczął studia fizyki i matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1935. Oba kierunki ukończył w czasie wojny na tajnym uniwersytecie. Całe swoje życie badacza i nauczyciela związał z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie już pod koniec lat 40-tych objął obowiązki wykładowcy fizyki teoretycznej. Specjalizował się w wykładach z klasycznej mechaniki teoretycznej oraz mechaniki kwantowej, do których opracował szereg oryginalnych skryptów.

Jako współtwórca i świadek rozwoju fizyki w okresie wielu dekad XX wieku, poświęcił się swojej kolejnej pasji, historii fizyki, a najbliższa była Mu historia fizyki krakowskiej. Swoją wiedzę w tej dziedzinie wykorzystał w pracy w Komisji Historii PAN w Warszawie i PAU w Krakowie. Ten zakres swoich badań zamknął w obszernej monografii: Historia filozofii przyrody i fizyki w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Pełnił funkcje prodziekana i dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jako Kapitanowi Jachtowemu Żeglugi Wielkiej danym Mu było również poznawać Świat, jakim go uformowały prawa fizyki.

Uroczystości żałobne rozpoczną się w dniu 19 sierpnia 2014 r. o godz. 13. 00 Mszą Świętą w kaplicy na cmentarzu Rakowickim.

Dziekan i Rada Wydziału
Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej