Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 01.02.2012 roku zmarł

prof. dr hab. Andrzej Gaberle

wybitny prawnik, emerytowany profesor zwyczajny nauk prawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor Gaberle studia prawnicze ukończył w roku 1964 na Wydziale Prawa, a następnie studia socjologiczne w 1970 r. na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. W 1969 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, w 1975 r. stopień doktora habilitowanego. W 1989 r. otrzymał tytuł profesora. W latach 1979–2006 Andrzej Gaberle kierował Katedrą Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji UJ, przez jedną kadencję pełnił również funkcję prodziekana tego Wydziału. Opublikował liczne prace naukowe z zakresu kryminologii i postępowania karnego. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół społecznej problematyki przestępczości, Profesor zajmował się teorią przestępczości, polityką kryminalną, przestępczością nieletnich oraz dowodem w procesie karnym. Był członkiem Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego i Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego. Utrzymywał żywe kontakty naukowe z Max-Planck-Institut für ausländisches und internationales Strafrecht we Freiburgu. Był również członkiem Komisji Nauk Prawnych PAN. W 2006 r. Profesor Andrzej Gaberle został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a jako emerytowany profesor UJ podjął zatrudnienie w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

W latach osiemdziesiątych Profesor Andrzej Gaberle działał aktywnie w strukturach opozycji antykomunistycznej, zaś po roku 1990 wybrany został z listy Unii Demokratycznej w okręgu Kraków posłem na Sejm RP II kadencji. Należał następnie do klubu parlamentarnego Unii Wolności. Jako poseł działał aktywnie w licznych komisjach i podkomisjach, między innymi w Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Kodyfikacji Karnych i Komisji Zgromadzenia Narodowego do przygotowania projektu regulaminu Zgromadzenia Narodowego dla uchwalenia Konstytucji RP.

Realizując swoje pozanaukowe pasje Andrzej Gaberle działał aktywnie w ruchu sportowym pełniąc funkcję przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego Towarzystwa Sportowego "Wisła" oraz członka Rady TS.

W Zmarłym tracimy wybitnego uczonego, wychowawcę wielu pokoleń polskich prawników, wypróbowanego Kolegę i Przyjaciela.

Cześć Jego pamięci!

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w dniu 03.02.2012 roku o godzinie 14:20 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Rektor i Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dziekan i Rada Wydziału Prawa i Administracji