Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 29.11.2011 roku zmarł

Pietro Marchesani

wybitny włoski polonista, tłumacz polskiej poezji, prozy i dramaturgii oraz jej wielki popularyzator, doctor honoris causa UJ (w roku 2000). Od 1992 roku kierownik Katedry Języka i Literatury Polskiej na Uniwersytecie w Genui.

Jego ogromną zasługą jest przybliżenie włoskim czytelnikom twórczości Tadeusza Konwickiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Witolda Gombrowicza, Sławomira Mrożka, Andrzeja Szczypiorskiego, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W latach 1968-1971 pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim, później zaś powrócił do Mediolanu (1973-1979). Od 1972 pracował na uniwersytecie w Genui, a od 1978 w Rzymie.

Za propagowanie polskiej literatury Pietro Marchesani otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Nagrodę ZAIKS, a także dyplom ministra spraw zagranicznych RP. Otrzymał również nagrodę PEN Clubu za rok 2001.