Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 24.04.2014 roku zmarł

Tadeusz Różewicz

Wielki poeta, prozaik i dramaturg, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat nagrody literackiej Nike, uhonorowany złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski - twórca, który mimo wielu polskich i zagranicznych odznaczeń oraz wyróżnień pozostał niezwykle skromnym człowiekiem.

Swój powojenny debiut literacki związał z Krakowem, w którym studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dzieła Tadeusza Różewicza dotykają zarówno uniwersalnych zagadnień ludzkiej kondycji, jak i najważniejszych problemów współczesnego człowieka, poddanego ciśnieniu wydarzeń historycznych i przemian cywilizacyjnych. Twórczość tego porażonego okrucieństwami wojny świadka historii i wnikliwego obserwatora współczesności wywarła ogromny wpływ na kształt formalny i etyczną wymowę współczesnej polskiej poezji oraz dramaturgii, stając się trwałym punktem odniesienia dla kolejnych generacji artystów.

Z głębokim żalem żegnamy dziś jednego z największych polskich twórców, który przez kilka dziesięcioleci z niezwykłą siłą podejmował się obrony humanistycznych wartości, ukazując proces i konsekwencje ich negacji.