Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 10.04.2014 roku zmarł

dr Zenon Lenkiewicz

Wieloletni nauczyciel akademicki, emerytowany wykładowca w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumacz przysięgły języka rosyjskiego. Ceniony językoznawca-rusycysta, autor wielu prac z historii języka rosyjskiego i dziejów rosyjskiej myśli lingwistycznej.

Nauczyciel wielu pokoleń rusycystów, znakomity dydaktyk, dla którego praca ze studentami była życiowym powołaniem. W latach 1979-1981 pełnił funkcję kierownika Studium Zaocznego w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej.

Przez wiele lat był egzaminatorem języka rosyjskiego na egzaminach wstępnych na Wydział Filologiczny UJ, a także zasiadał w jury Wojewódzkiej Olimpiady Języka Rosyjskiego dla szkół średnich i Ogólnopolskiego Konkursu Recytacji Poezji Rosyjskiej.

Aktywnie uczestniczył w działalności wielu organizacji naukowych i społecznych, był członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Polskiego Towarzystwa Rusycystycznego, członkiem Zarządu Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód oraz członkiem Zarządu ZNP UJ.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we środę 16 kwietnia 2014 roku o godz. 10.20 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim.

Dziekan i Rada Wydziału Filologicznego UJ