Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20.03.2014 roku zmarł

prof. dr Andrzej Grzegorczyk

Wybitny logik, filozof i etyk. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Członek Polskiej Akademii Nauk. Doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pascala w Clermont- Ferrand. Wyróżniony wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Studiował filozofię i fizykę na tajnych kompletach Uniwersytetu Warszawskiego, a magisterium uzyskał zaraz po wojnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadził badania w zakresie logiki i podstaw matematyki, które przyniosły Mu międzynarodowe uznanie. Zajmował się także metodologią nauk (zwłaszcza formalnych) i historią logiki. Jego Zarys logiki matematycznej był podręcznikiem dla kilku pokoleń polskich filozofów i matematyków.

Prowadził także badania z pogranicza antropologii filozoficznej, etyki i filozofii społecznej. Był nie tylko etykiem, ale także zaangażowanym w sprawy społeczne moralistą, któremu bliskie były zagadnienia religijne. Szczególnie interesowała Go etyka - rozstrzyganie konfliktów bez użycia przemocy. Był optymistą i racjonalistą otwartym na wartości. Uważał, że świat można przedstawić jako uporządkowaną strukturę pojęć, która umożliwia człowiekowi działanie w świecie zgodne z rozumem i wartościami etyki chrześcijańskiej.

Odszedł wybitny uczony, który łączył naukowy rygoryzm warszawskiej szkoły logicznej z filozofią zaangażowaną w ulepszanie ludzkiego świata.

Dziekan i Rada Wydziału Filozoficznego UJ