Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 26.02.2014 roku zmarł

prof. dr hab. Bronisław Urban

profesor zwyczajny w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pedagog, wybitny specjalista w zakresie patologii społecznej i resocjalizacji.

Profesor Bronisław Urban urodził się w 27 lipca 1942 roku w Radgoszczy. Studiował pedagogikę na Wydziale Filozoficzno-Historycznym, gdzie uzyskał w 1966 roku stopień magistra, a następnie doktora w 1972 roku i doktora habilitowanego w roku 1984. Tytuł profesora otrzymał w roku 1997; stanowisko profesora zwyczajnego w roku 2000. Pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął zaraz po studiach i pozostał z nim związany nieprzerwanie do chwili śmierci.

Jako uczeń prof. Jana Konopnickiego najpierw koncentrował swoje zainteresowania badawcze wokół problematyki niedostosowania społecznego, a następnie – jako już samodzielny pracownik naukowy – zorganizował w Instytucie Pedagogiki zespół zajmujący się problematyką patologii społecznej i resocjalizacji. W roku 1990 utworzył Zakład Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, pozostając jego kierownikiem do czasu przejścia na emeryturę.

Inicjator założenia rocznika „Resocjalizacja Polska" oraz rzeczoznawca w zespole powołanym przez Senat RP ds. reformy systemu resocjalizacji nieletnich.

W latach 1988–1996 sprawował funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Pedagogiki UJ, a w latach 2000–2002 dyrektora.

Był autorem i współautorem 16 książek naukowych i podręczników oraz autorem ponad 150 artykułów dotyczących zaburzeń w zachowaniu młodzieży oraz przestępczości nieletnich. Wyróżniony Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego I stopnia.

Znakomity nauczyciel akademicki, promotor kilkunastu doktorów.

Żegnamy  Profesora  Bronisława Urbana – wybitnego  naukowca  i uznany autorytet w dziedzinie resocjalizacji. Żegnamy też  naszego Kolegę i  Nauczyciela, zawsze  życzliwego i otwartego, służącego całą swoją wiedzą i mądrością, Człowieka o postawie heroicznej wobec trudności życia.

Pamięć o nim będzie pielęgnowana w naszych sercach oraz działaniach setek jego studentów.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą Świętą w kaplicy cmentarza Rakowickiego w Krakowie 6 marca o godz. 11.40.

Dziekan i Rada Wydziału Filozoficznego