Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 19.01.2014 roku zmarł

prof. dr hab. Czesław Robotycki

profesor nadzwyczajny w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitny etnolog i antropolog kultury.

Profesor Czesław Robotycki urodził się 2 listopada 1944 r. w Radomyślu nad Sanem. W latach 1962–1968 studiował na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ, gdzie w 1968 roku uzyskał stopień magistra etnografii, w 1977 roku doktora, a w 1993 roku doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora uzyskał 14 grudnia 1999 roku, a stanowisko profesora nadzwyczajnego 1 listopada 2000 roku.

Wieloletni Kierownik Zakładu Etnografii Polski, Zakładu Teorii Antropologii Kultury, Teorii Muzealnictwa i Dokumentacji Etnograficznej. Od 1997 do 1999 roku Zastępca Dyrektora, a następnie w latach 1999–2008 Dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ.

Od 2012 roku Kierownik Podyplomowego Studium Muzeologicznego UJ.

Członek Komitetu Nauk Etnologicznych PAN oraz Komisji Etnograficznej PAU. Ceniony wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Żegnamy Profesora Czesława Robotyckiego nie tylko jako wybitnego humanistę, wychowawcę wielu pokoleń etnologów, ale także Człowieka o wyjątkowej osobowości, wielkiej dobroci i życzliwości, umiejącego dostrzec zawsze to co ważne i wydobyć z serc i umysłów to co najlepsze.

Uroczystości żałobne rozpoczną się w dniu 27 stycznia 2014 r. o godzinie 13.40 Mszą Świętą w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim.

Dziekan i Rada Wydziału Historycznego UJ