Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 04.06.2011 roku zmarła

doc. dr hab. Ewa Korpała-Kirszak

emerytowany pracownik Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, ceniony znawca literatury i kultury rosyjskiej, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń rusycystów, tłumacz literatury rosyjskiej.

Zasłużona dla nauki polskiej, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotą Odznaką za pracę społeczną dla Miasta Krakowa.

Przez wiele lat pełniła ważne funkcje wicedyrektora Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej, wiceprzewodniczącej Komisji Słowianoznawstwa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Była członkiem Komisji Historycznoliterackiej Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Komisji Wschodnioeuropejskiej Polskiej Akademii Umiejętności oraz komisji programowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przez wiele lat zasiadała w jury Wojewódzkiej Olimpiady Języka Rosyjskiego dla szkół średnich.

Uniwersytet traci doskonałego dydaktyka, bez reszty oddanego studentom, rzetelnego naukowca i znakomitego organizatora.

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w dniu 13.06.2011 roku o godzinie 12.40 w Domu Pożegnań na Cmentarzu Rakowickim.

Dziekan i Rada Wydziału Filologicznego UJ
Pracownicy i Studenci Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej