Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 22.03.2011 roku zmarł

prof. dr hab. Stanisław Więckowski

emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitny, ceniony w kraju i za granicą uczony i pedagog, wieloletni kierownik Zakładów Biochemii Roślin oraz Fizjologii i Biochemii Roślin na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
W latach 1971-91 Kierownik Zakładu Biochemii Roślin; w latach 1991-97 Kierownik Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin. W latach 1974-76 zastępca dyrektora Instytutu Biologii Molekularnej UJ. Od 1987 członek, przewodniczący Rady Naukowej Zakładu Fizjologii Roślin PAN; Członek licznych krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych.

Wybitny specjalista w zakresie fizjologii i biochemii roślin. Autor lub współautor ponad 150 prac doświadczalnych i artykułów przeglądowych. Autor lub współautor 5 książek, podręczników i skryptów akademickich. Redaktor Wydawnictw UJ, oraz członek rad redakcyjnych naukowych czasopism z zakresu fizjologii i biochemii roślin. Był wychowawcą kilku pokoleń uczonych – wykształcił ok. 60 magistrów, był promotorem w 11 zakończonych przewodach doktorskich i sprawował opiekę nad 4 przewodami habilitacyjnymi.

Nauka i społeczność akademicka poniosły olbrzymią stratę.

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w dniu 29.03.2011 roku o godzinie 12.00 w nowej kaplicy na cmentarzu Salwatorskim.

Dziekan, Rada i Pracownicy Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii