Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 24.04.2024 roku zmarł

prof. dr hab. Władysław Miodunka

prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego poprzednich kadencji, wieloletni dyrektor Instytutu Polonijnego i Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie.

Członek wielu prestiżowych stowarzyszeń naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Polskiego Towarzystwa Językoznawstwa Stosowanego, Komitetu Badania Polonii PAN, Zespołu do Spraw Kształcenia i Kwalifikowania Lektorów Języka Polskiego jako Obcego w Zagranicznych Ośrodkach Akademickich przy MNiSW, Stowarzyszenia „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako obcego, Association of Language Testers in Europe (ALTE), Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych, Rady Języka Polskiego, Zespołu Języka Polskiego poza Granicami Kraju.

Przewodniczący: Komitetu Badania Polonii PAN, Stowarzyszenia „Bristol”, Zespołu Języka Polskiego poza Granicami Kraju.

Twórca systemu certyfikacji znajomości języka polskiego jako obcego, pierwszy przewodniczący Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.

Wybitny naukowiec i wspaniały nauczyciel akademicki, którego studenci pochodzili z niemal każdego zakątku świata.

Profesor wizytujący w Université de Toulouse, Wayne State University, Department of Education, Canberra, Australia, Stanford University, DELEM Universidade Federal do Paranà w Kurytybie.

Laureat wielu nagród rektora UJ i Ministra Edukacji Narodowej.

W 1997 roku otrzymał dyplom Ministra Spraw Zagranicznych RP za popularyzację kultury polskiej za granicą.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 30 kwietnia 2024 roku o godz. 12.20 w kaplicy na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Dziekan i Rada Wydziału Polonistyki UJ