Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 25.02.2024 roku zmarł

prof. dr hab. Jerzy Jarzębski

jeden z najwybitniejszych badaczy literatury polskiej XX i XXI wieku oraz krytyk literacki, który towarzyszył polskiej prozie współczesnej od lat 70. ubiegłego wieku.

Jego imponujący dorobek naukowy stanowi wielki wkład w rozwój polskiej humanistyki.

Autor kilkunastu książek autorskich, setek studiów, artykułów i recenzji ogłaszanych w Polsce i za granicą. Głównym obszarem Jego badań były dzieła najwybitniejszych polskich pisarzy nowoczesnych: Brunona Schulza, Witolda Gombrowicza i Stanisława Lema (każdemu z tych autorów poświęcił kilka książek).

Jeden z pierwszych badaczy, który dostrzegł znaczenie debiutów m.in. Pawła Huelle, Olgi Tokarczuk i Andrzeja Stasiuka.

Prodziekan Wydziału Polonistyki UJ w latach 2005–2012.

Laureat wielu prestiżowych wyróżnień m. in. Nagrody Kościelskich oraz Nagrody im. Kazimierza Wyki.

Zasiadał w jury najważniejszych polskich nagród literackich: Nagrody Nike (2001–2003), Nagrody im. Kościelskich (od 1992), Nagrody Cogito (2008), Nagrody im. Kazimierza Wyki (od 1992), Nagrody Trans-Atlantyk (od 2014), Nagrody Gombrowicza (przewodniczący jury od 2016), Nagrody Wydawnictwa Znak oraz nagród przyznawanych przez zarząd PEN Clubu.

Wybitny dydaktyk, którego ćwiczenia, wykłady, warsztaty krytyczne i seminaria poświęcone literaturze polskiej XX i XXI wieku cieszyły się wielką popularnością i uznaniem studentów.

Wspaniały kolega, który współkształtował środowisko krakowskiej polonistyki, a w szczególności Katedr: Historii Literatury Polskiej XX wieku i Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 8 marca 2024 roku o godz. 13.00 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Komunalnym Wojskowym w Warszawie (ul. Powązkowska 42/45), po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce spoczynku na Stare Powązki (brama IV).

Dziekan i Rada Wydziału Polonistyki UJ