Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 03.08.2023 roku zmarł

prof. dr hab. Zygmunt Marian Szweykowski

nestor muzykologii krakowskiej, uczeń Adolfa Chybińskiego.

Kierownik Katedry Historii i Teorii Muzyki UJ (1971–1999), wykładowca Uniwersytetów w Poznaniu, Warszawie, Padwie, Rzymie, Bazylei, Salzburgu, Bochum, Uppsali, Ljubljanie i Illinois oraz Alliance College.

Wybitny znawca, odkrywca i wydawca źródeł dawnej muzyki polskiej, światowej klasy badacz kultury muzycznej renesansowej i barokowej Italii.

Wychowawca i Mistrz kilku pokoleń polskich muzykologów. Autor kilkudziesięciu monografii, edycji źródłowych i kilkuset artykułów naukowych.

Wieloletni członek Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN i Kolegium Redakcyjnego serii „Monumenta Musicae in Polonia”. Wieloletni redaktor Wydawnictw Naukowych PWM, członek Rady Programowej PWM oraz Kolegium Redakcyjnego Encyklopedii Muzycznej PWM.

Członek: Związku Kompozytorów Polskich (od 1955 roku), International Musicological Society (od 1974 roku, członek Dyrektoriatu w latach 1987–1997), American Musicological Society(od 1972 roku). Członek honorowy Accademia Filarmonica di Bologna (od 1988 roku ).

Członek Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych.

Członek NSZZ „Solidarność” (1980–1993).

Założyciel wydawnictwa i czasopisma naukowego „Musica Iagellonica”.

Za swoją działalność badawczą nagrodzony przez Rektora UJ, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Rady Ministrów, Polską Akademię Nauk, Związek Kompozytorów Polskich i Miasto Kraków. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1974),

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1994) i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1999).

Żegnamy wybitnego Uczonego, związanego całe życie z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek 10 sierpnia 2023 roku o godz. 12.00 na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Dziekan i Rada Wydziału Historycznego UJ