Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 30.07.2023 roku zmarł

prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk

religioznawca, judaista i biblista, wieloletni pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kierownik Pracowni Bibliografii i Nauki o Książce Żydowskiej w Zakładzie Historii i Kultury Żydów (1995–1997), Zakładu Historii Religii (2001–2005) oraz Zakładu Historii Chrześcijaństwa (2014–2016).

Od 2017 roku kierownik Pracowni Historii Relacji Chrześcijańsko-Żydowskich, której powstanie zainicjował.

Pełnomocnik Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ ds. studiów doktoranckich w Instytucie Religioznawstwa (2006–2017).

Prezes Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich (1995–2011).

Autor licznych prac poświęconych historii judaizmu, literaturze biblijnej i apokryficznej, a także dialogowi międzyreligijnemu, zwłaszcza relacjom chrześcijańsko-żydowskim.

Jego publikacje poświęcone kulturze książki żydowskiej zapewniły Mu uznanie nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Ostatnio zajmował się studiami nad Całunem Turyńskim.

Uczony o ogromnej erudycji, umiejętnie łączący wiedzę z różnych dyscyplin i potrafiący inspirować studentów.

Za swoją działalność badawczą wielokrotnie nagrodzony przez Rektora UJ.

Msza Święta żałobna odbędzie się w piątek 4 sierpnia 2023 o godz. 10.00 w kościele pw. Świętego Szczepana w Krakowie (ul. Henryka Sienkiewicza 19).

Pogrzeb odbędzie się w sobotę 5 sierpnia 2023 o godz. 14.00 na Cmentarzu Komunalnym Dębica w Elblągu.

Dziekan i Rada Wydziału Filozoficznego UJ