Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 22.08.2022 roku zmarła

prof. dr hab. Bożenna Wyrozumska

profesor w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Zakładu Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki (1997–2004).

Uczona o znakomitym dorobku z zakresu nauk pomocniczych historii oraz historii polskiego średniowiecza.

Znawczyni dziejów miast, w szczególności Krakowa.

Autorka monografii: „Drogi w ziemi krakowskiej do końca XVI wieku”, „Kancelaria miasta Krakowa w średniowieczu”. Wydawca wielu tomów źródeł, m.in.: „Żydzi w średniowiecznym Krakowie”, „Księga ławnicza kazimierska 1402–1427”, „Księga proskrypcji i skarg miasta Krakowa 1360–1422”, „Najstarsze przywileje Uniwersytetu Krakowskiego”.

Kontynuatorka wielkiej krakowskiej tradycji nauk pomocniczych historii.

Zaangażowana w działalność opozycyjną. Członek Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność”, Przewodnicząca Ogólnopolskiego Zespołu Historycznego przy NSZZ „Solidarność”, współredaktor miesięcznika „Solidarność Nauczycielska” (1982–1989), uczestnicząca w prowadzeniu społecznej apteki leków z darów zagranicznych.

Za swoją działalność naukową i społeczną odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1975) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1990). Wraz z małżonkiem prof. Jerzym Wyrozumskim otrzymała Nagrodę im. Księdza Stanisława Musiała (2011).

Wychowawca wielu pokoleń historyków oraz archiwistów, obrończyni dobrego imienia Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Umiejętności.

Żegnamy wybitną Uczoną, Osobę związaną całe życie z Uniwersytetem Jagiellońskim

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek, 6 września 2022 roku, o godz. 11.00 w Uniwersyteckiej Kolegiacie Św. Anny w Krakowie. O godz. 13.00 nastąpi odprowadzenie urny z prochami Zmarłej od bramy cmentarza Rakowickiego przy ul. Prandoty na miejsce wiecznego spoczynku w nowej Alei Zasłużonych.

Dziekan i Rada Wydziału Historycznego UJ