Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 13.08.2022 roku zmarł

prof. James S. Hyde

doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Biofizyk, światowej sławy specjalista w dziedzinie spektroskopii EPR oraz obrazowania metodą rezonansu magnetycznego.

Opracował nowe sposoby zastosowania spektroskopii elektronowego rezonansu paramagnetycznego do badań z obszaru chemii oraz biologii.

Od 1975 roku związany z Medical College of Wisconsin. Zaangażowany w tworzenie National Biomedical EPR Center, w latach 1980–2016 dyrektor Centrum.

Dorobek profesora Hyde’a to ponad 400 artykułów naukowych oraz 35 patentów.

Członek Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego (The American Physical Society), Międzynarodowego Stowarzyszenia EPR (International EPR Society), Międzynarodowego Towarzystwa Rezonansu Magnetycznego (International Society of Magnetic Resonance, ISMAR) oraz Międzynarodowego Towarzystwa Rezonansu Magnetycznego w Medycynie (International Society of Magnetic Resonance in Medicine).

Wyróżniony m.in. Nagrodą Brukera Królewskiego Towarzystwa Chemicznego Wielkiej Brytanii (1989 r.), doktoratem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego (1989 r.), Złotym Medalem Międzynarodowego Towarzystwa EPR (1993 r.), Nagrodą Zavoisky’ego Rosyjskiej Akademii Nauk (1995 r.), Złotym Medalem Międzynarodowego Towarzystwa Rezonansu Magnetycznego w Medycynie (1999 r.), a także Nagrodą za Wybitną Służbę Medical College of Wisconsin (2008 r.).

Wybitny naukowiec i wynalazca, wielbiciel muzyki poważnej, kolekcjoner artystycznego szkła, współtwórca nowej siedziby Muzeum Sztuki Wisconsin (Museum of Wisconsin Art), zaangażowany w inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej.

Dziekan i Rada Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ