Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 27.07.2022 roku zmarł

prof. dr hab. Adam Jelonek

Geograf społeczno-ekonomiczny, specjalista w zakresie geografii ludności i geografii osadnictwa.

Kierownik Zakładu Metodyki Geografii w Instytucie Geografii UJ (1975–1985) oraz Zakładu Geografii Ludności, Osadnictwa i Rolnictwa Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ (1985–2001).

Członek korespondent Komisji Geografii Ludności Międzynarodowej Unii Geograficznej (1972–1980), członek Komitetu Nauk Demograficznych PAN (1978–2010), Komitetu Nauk Geograficznych PAN (1987–1998) oraz Komisji Geograficznej Krakowskiego Oddziału PAN (1966–2022, od 2012 PAU).

Redaktor czasopisma „Folia Geographica, Series Geographica Oeconomica”.

Autor 190 publikacji naukowych, w tym dziewięciu książek.

Członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego (od 1957 roku), przewodniczący Oddziału Krakowskiego PTG (1990–2002).

Odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, trzykrotnie Nagrodą Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Edukacji Narodowej, Nagrodą Sekretarza Nauk PAN, Złotą Odznaką PTG oraz Medalem PTG.

Uhonorowany Krzyżem za Zasługi dla ZHP i Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP, Odznaką Tysiąclecia, Srebrną i Złotą Odznaką „Za Pracę Społeczną dla Miasta Krakowa”, Odznaką Prezydenta Miasta Krakowa „Honoris Gratia”, a także wyróżnieniem „Zasłużony dla Dzielnicy Kraków-Podgórze”.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek 4 sierpnia 2022 roku o godz. 12.00 w kaplicy na cmentarzu Podgórskim, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Dziekan i Rada Wydziału Geografii i Geologii UJ