Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 24.05.2021 roku zmarł

prof. dr hab. Aleksander Zajda

historyk języka polskiego, onomasta, glottodydaktyk, wybitny znawca historii słownictwa prawniczo-sądowego.

Całe życie naukowe związany z Instytutem Filologii Polskiej, następnie Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Autor licznych publikacji naukowych z zakresu historii polskiego słownictwa. Współautor opracowań zbiorowych z dziedziny onomastyki historycznej oraz kultury języka polskiego, zwłaszcza w zakresie ortoepii.

Popularyzator biblistyki, zwłaszcza w zakresie najstarszych innowierczych przekładów Pisma Świętego.

W latach 1965–1971 lektor języka polskiego w II Pekińskim Instytucie Języków Obcych w Pekinie, a następnie w Martin Luther Universität w Halle/Saale.

W latach 1982–1997 związany z Instytutem Slawistycznym Uniwersytetu Kraju Saary w Saarbrücken oraz Hankuk University of Foreign Studies w Seulu.

Odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 4 czerwca 2021 roku o godz. 11.00 w kaplicy przy ul. Powstańców na cmentarzu Batowickim w Krakowie (Prądnik Czerwony).

Dziekan i Rada Wydziału Polonistyki UJ