Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 16.10.2020 roku zmarła

dr hab. Monika Surma-Gawłowska

adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zastępca dyrektora tego Instytutu w latach 2016-2020.

Italianistka, literaturoznawczyni, specjalistka z zakresu teatru włoskiego (w szczególności komedii dell-arte), znawczyni i tłumaczka dwudziestowiecznej filozofii włoskiej.

Współautorka Historii dramatu i teatru włoskiego oraz antologii tekstów filozoficznych Myśl mocna, myśl słaba, autorka fundamentalnych dla italianistów i historyków literatury polskiej bibliografii tłumaczeń włoskiej poezji i prozy.

Wyróżniona nagrodą literacką im. Leopolda Staffa za książkę „Komedia dell’arte”.

Życzliwa i chętna do pomocy koleżanka, pełna pasji badaczka literatury i kultury włoskiej, ceniony i lubiany dydaktyk.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek 12 listopada 2020 roku o godz. 11.40
w kaplicy na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Dziekan i Rada Wydziału Filologicznego UJ