Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 07.04.2019 roku zmarł

prof. dr hab. Andrzej K. Banach

profesor Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, dziekan (2005–2012) oraz prodziekan (1999–2005) Wydziału Historycznego UJ.

Kierownik Zakładu Historii Oświaty i Kultury Instytutu Historii (2011–2014), Redaktor Naczelny Kroniki Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 2001).

Wybitny badacz dziejów kultury, oświaty, nauki i inteligencji w wiekach XVII-XX. Wytrawny znawca dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Autor wielu prac naukowych, w tym monografii o studiach młodzieży chłopskiej w Uniwersytecie Jagiellońskim w okresie tzw. autonomii galicyjskiej. Współautor Dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego (Kraków 2000).

Członek wielu organizacji i stowarzyszeń naukowych m.in. Komisji Nauk Pedagogicznych Oddziału PAN w Krakowie, Rady Naukowej Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Historii Edukacji w Warszawie, Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Przewodniczący Jury Nagrody im. Galla Anonima „Pro historia Polonorum”, członek Kapituły Nagrody im. Profesorów Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego.

Oddany całym sercem Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Miłośnik jego tradycji oraz zwyczajów.

Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2009).

Żegnamy znanego Historyka, Człowieka wielkiej mądrości i dobroci.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek, 11 kwietnia 2019 roku, o godz. 13.40 w nowej kaplicy na Cmentarzu w Batowicach.

Dziekan i Rada Wydziału Historycznego UJ