Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 05.11.2017 roku zmarł

prof. zw. dr hab. Walery Pisarek

emerytowany profesor w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W latach 1968–1969 sekretarz naukowy, a następnie (1969–2001) dyrektor Ośrodka Badań Prasoznawczych (od 1990 r.  – OBP UJ).

Od 1971 roku wykładowca w Podyplomowym Studium Dziennikarskim w Instytucie Filologii Polskiej UJ,

organizator i pierwszy kierownik Pracowni Dziennikarskiej w Instytucie Nauk Politycznych UJ (1977–1985).

Wybitny językoznawca, niestrudzony orędownik i propagator kultury języka polskiego oraz nestor polskiego prasoznawstwa.

Inicjator uchwalenia Ustawy o języku polskim (1999 r.),

Od 1987 r. przewodniczący Jury konkursu „Ogólnopolskie Dyktando” w Katowicach.

Przewodniczący (1996–2000) a ostatnio prezes honorowy Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk, z ramienia której reprezentował Polskę w Europejskiej Federacji Narodowych Instytucji na rzecz Języka (ENFIL).

Członek Narodowej Rady Kultury, przewodniczący Komisji Kultury Języka PAN (1993–1998), wiceprzewodniczący (1993–2001), a potem (do 2004 r.) przewodniczący Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.

W latach 1970–1990 przewodniczący Sekcji Bibliograficznej, a od 1974 r.  także wiceprzewodniczący International Association for Media and Communication Research przy UNESCO.

Członek Komitetu Ekspertów UNESCO ds. Badań Komunikowania Masowego (1972–1976).

Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Towarzystwa Kultury Języka, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.

Doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego (2011) i  Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (2014); Honorary Research Fellow Uniwersytetu Wolverhampton (1995).

Odznaczony Krzyżem Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Zasłużony dla Polszczyzny” (2012) oraz Lauru Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (2012).

Autor około 700 publikacji, w tym kilkunastu książek i podręczników.

Redaktor słownika biograficznego „Who’s Who in Mass Communication”,  „Słownika terminologii medialnej”,  „Encyklopedii książki” oraz kilku edycji kieszonkowych słowników ortograficznych.

W latach 1991–2012 redaktor naczelny  kwartalnika „Zeszyty Prasoznawcze”.

Członek rad redakcyjnych m.in. „Journal of Communication”, „Mass Communication Review Yearbook”, „Studiów Medioznawczych”, „Central European Journal of Communication”,  „Języka Polskiego”.

Ceniony dydaktyk, wychowawca wielu pokoleń studentów dziennikarstwa, promotor kilkuset prac magisterskich, opiekun wielu doktoratów i recenzent w licznych przewodach habilitacyjnych.

Grono polskich medioznawców młodszego i średniego pokolenia zawdzięcza Mu nieocenioną pomoc w rozwoju kariery naukowej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek, 16 listopada 2017 roku, o godz. 11.00,
w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie.
Odprowadzenie Zmarłego od bramy głównej cmentarza Rakowickiego
na miejsce wiecznego spoczynku w Alei Zasłużonych nastąpi o godz. 13.00.