Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Komitet ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ

Komitet ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ

 

 

 

 

 

Tymczasem respektujemy pamięć o naszych profesorskich poprzednikach nie po to, aby zwodzić próżność ubieraniem jej w girlandy cnót wszelakich, ale dlatego, żeby zdać egzamin z odwagi zmierzenia się z pytaniem, czy rzeczywiście nasze dokonania są tak wielkie, tak doniosłe, jak się nam to często wydaje?

Prof. dr hab. Jan Wiktor Tkaczyński                                                                   

Przewodniczący Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ, podczas wystąpienia w auli Colegium Novum UJ z okazji Akademickiego Dnia Pamięci, 6 listopada 2017.

Skoro chętnie odwołujemy się do znakomitej przeszłości Uniwersytetu Jagiellońskiego, to jesteśmy zobowiązani do dbałości o pamięć wszystkich, którzy położyli pod tę znakomitość podwaliny – zwłaszcza Profesorów UJ. Ich groby znajdują się na różnych cmentarzach krakowskich, polskich, także poza granicami naszego kraju. Wieloma mogiłami nikt się już dzisiaj nie opiekuje. Okradane, niszczone przez czas nie wystawiają nam, żyjącym dzisiaj, pochlebnego świadectwa. W poczuciu powinności wobec tych, którzy odeszli, Uniwersytet jako pierwsza uczelnia w kraju Decyzją nr 64 Rektora UJ z 4 grudnia 2008 roku powołał Komitet ds. Opieki nad Grobami Profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. To czytelny znak, że Uczelnia pamięta o tych, którzy na przestrzeni stuleci budowali jej świetność i renomę.